Porada

Rady pre chovateľov a odpovede na problémy, s ktorými sa pri chove stretávame

Kedy budú mládky znášať vajíčka?

Otázka, ktorá zaujíma každého chovateľa, ktorý si zaobstaral mládky nosníc. Takže zakúpili ste si 18 týždňové nosnice a samozrejme očakávate, že zo znáškou začnú čo najskôr. Najlepšie ihneď alebo počkáte ešte dva týždne a potom to už musí ísť. Na to, aby nosnica začala znášať vajíčka musí byť ukončený vývoj jej reprodukčného systému. Najčastejšie sa uvádza 20. až 24. týždeň, kedy by sliepočka mala začať aj so znáškou.

Teória, ktorá najčastejšie funguje v podmienkach intenzívnych, uzatvorených chovov. Nezabúdajte, že ide o mladú hydinu, ktorá sa vyvíja a tým pádom potrebuje prísun nutrične bohatého krmiva. V tomto momente až do začiatku znášky odporúčam podávať kŕmne zmesi určené pre mládky a nosnice. To isté platí v chladnejšom počasí, kedy musí nosnica vydať oveľa viac energie na chod svojho organizmu. Ideálnou teplotou pre nosnicu je 18 až 20 ⁰C.

Preto je dôležité zabezpečiť voliéru alebo výbeh zábranami proti vetru či prievanu, zabezpečiť pre sliepky teplejšie miesto (kurín) s podstielkou a napájačkou s vlažnou vodou. Dôležitým faktorom sú svetelné podmienky a to hlavne na jeseň a počas zimy. Optimálna doba denného svetla je 12 až 14 hodín. Ak dokážete vytvoriť pre sliepočku podobné podmienky, dá Vám o tom určite sama vedieť v podobe prvých vajíčok.